Ostrov Sv. Lucia

Pohľad na Gros Piton a Petit Piton

O ostrove Sv. Lucia som sa dozvedela na pláži na ostrove Sv. Martina od domorodca, ktorý tam plietol košík z palmových listov. Kým mi ho vyrobil, presvedčil ma, že tento kúsok sveta sa oplatí vidieť. Prekrásna príroda, majestátne pohorie Pitóny, prechádzky dažďovým pralesom, banánové plantáže, kúpanie sa v tyrkysovom mori plnom života –  to všetko a ešte viac nás tam vraj čaká. 

O rok neskôr sme dali s manželom na jeho radu a vystúpili sme na letisku „Hewanorra International Airport.“  Pred nami bola cesta do rezortu. V minibuse sme sa spolu s ďalšími turistami viezli krajinou, ktorá nás ihneď očarila. Z každej strany nás obkolesoval dažďový prales plný exotických rastlín a živočíchov. Začínalo sa naše týždňové dobrodružstvo na ostrove, ktorý je vulkanického pôvodu a patrí do súostrovia Malých Antíl.

Exotická krajina

Pôda na Sv. Lucii je úrodná. Všetko je utopené v zeleni. Rastie tu tropické ovocie, ktoré si u nás doma odnesieme iba z obchodov: banány, kokosové orechy, mango, kakao, papaya. Bolo pre mňa zážitkom odtrhnúť si ich kedykoľvek som na ne dostala chuť.  Niektoré z nich tožiť rástli v záhrade nášho kamaráta Tedyho. Tedy sa presťahoval na ostrov pred rokmi a žije sa mu tu dobre. Práve on nás zobral na okružnú jazdu krajinou a poukazoval nám jej hlavné “ atrakcie.“

Predajca ovocia
Banánová plantáž
Kytica kvetov z ostrova

Malý ostrov, veľké osobnosti

Na ostrove sa jazdí po ľavej strane. Premávka je citeľne hustejšia, keď v prístave zakotví veľká výletná loď. Mestá a dediny sú nádherne malebné. Žlté, modré, zelené, biele, oranžové domčeky pôsobia hravo a optimisticky. Hlavným mestom ostrova je mesto Castries. Narodil sa tu nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Sir Arthur Lewis, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Derek Walcott či atlétka Julien Alfred, ktorá vyhrala v roku 2024 zlatú medailu na letných olympijských hrách v behu na 100 metrov a striebornú medialu  v behu na 200 metrov.

malebné domčeky

Majestátne Pitóny

Jednou z dominant ostrova zapísaných aj v zozname prírodných pamiatok Unesco sú dva vrchy týčiace sa nad Sv. Luciou, dvojičky Petit Piton a Gros Piton. Sú prekrásne! Pri pohľade na krajinu máte pocit, akoby ste sa ocitli v Jurskom parku. Ostrov je pokrytý stále zelenými dažďovými lesmi. Kto si trúfne, môže sa vybrať až na vrchol Pitónov a odniesť si domov spomienku na nezabudnuteľný výhľad. My sme sa rozhodli navštíviť pramene –  Sulphur Springs.

Sulphur Springs a bahenný kúpeľ

Sv. Lucia je hornatým ostrovom vulkanického pôvodu.  V jeho vnútrozemí, v centre krátera sopky Suofriere, nájdete vulkanické pramene Sulphur Springs. Formálne sa vulkán volá Qualibou. Naposledy bol aktívny v 18. storočí. Bahenné kúpele v Sulphur Springs lákajú turistov z celého sveta. Hovorí sa, že kto si ich dožičí, omladne o 10 rokov. Detoxikujú telo a pomáhajú liečiť napríklad ekzémy či artritídu.  Ihneď ako vstúpite do areálu, pocítite špecifický sírový zápach. Nachádza sa tu niekoľko bazénov s rozličnou teplotou vody. Do bazéna odporúčam vstupovať pomaly, nakoľko voda je skutočne horúca. Rituál nanášania bahna na telo je neodmysliteľnou súčasťou návštevy a je veľmi obľúbený medzi turistami. Zanechá vašu pokožku jemnú a vláčnu. V areáli sú sprchy, kde si zvyšky bahna ľahko zmyjete z tela.  ( viac sa o sulphur springs dočítate na tomto odkaze: https://www.sulphurspringstlucia.com/ )

Prechádzka pralesom za vodopádmi

Za osviežením sme ďalej pokračovali na ďalšie jedinečné miesto na tomto ostrove – k vodopádom v dažďovom pralese. Úzkymi cestičkami sme prechádzali lesom s exotickou vegetáciou. Zaujali ma obrovské paprade a nebotyčné stromy. Prišli sme k vodopádom a na naše prekvapenie sme tam boli sami. Kúpali sme sa v jazere, obkolesení bujnou zeleňou, načúvajúc zvukom pralesa. Bol to výnimočný zážitok, ktorý by som dopriala každému. Sedem dní na ostrove je žalostne málo na to, aby sme videli to množstvo prírodných krás. Príroda sa tu predvádza v celej svojej jedinečnosti a ľudí zanecháva v úžase.  Priala by som si, aby sme jej viac načúvali, chránili ju a rešpektovali,  pretože bez nej sme ničím. 

Text a foto: Kamila Balcová

Fotogaléria

vojna na Ukrajine

ONLINE: Na fronte chýbajú vojaci, Kyjev presúva k pešiakom aj ľudí z letectva

15.01.2025 06:00, aktualizované: 07:00

Velenie ukrajinskej armády od minulého roka hromadne presúva z letectva k pozemným silám vojenský personál, aby doplnil bojové brigády.

Parlament,  Simecka

Lídri opozície chcú pád Ficovej vlády: Akú majú šancu? Premiér má jasný odkaz pre Hlas a SNS, migaľovci zrejme povolia

15.01.2025 06:00

Situácia v koalícii stále nie je vyriešená, týka sa to skupinky migaľovcov aj huliakovcov. Šanca na odvolanie vlády je však nízka.

Australia

Mohlo by sa NATO rozšíriť o Austráliu? Expert vysvetlil postoj Canberry k Moskve a Pekingu

15.01.2025 06:00

Kam privedie svet súperenie veľmocí? Podpora ruskej agresie proti Ukrajine zo strany Číny, ale tiež Iránu a Severnej Kórey, je hlboko znepokojujúci strategický vývoj.

Tatranský ľadový dóm, Hrebienok, mReportér

Ľadová nádhera, z ktorej mrazí. Ako vyzerá tento rok Tatranský dóm vo Vysokých Tatrách?

15.01.2025 05:00

Dve známe stavby sú úzko späté so životom najpopulárnejšieho pápeža Jána Pavla II.

kaminotes

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 265x
Priemerná čítanosť článkov: 265x

Autor blogu

Kategórie

Archív